اخبار جدید وام

چرا وام مسکن افزایش نمی یابد؟

همانگونه که عنوان شد افت بالای حداقل 95 درصدی قدرت خرید وام مسکن در سال های اخیر باعث شده تا اقبال مردم به این وام نیز از روی ناچاری کاهش یابد. امروز بسیاری از متقاضیان وام خرید مسکن مبلغ 20 میلیونی وام را نوعی شوخی بانک ها با مردم می دانند.

در حال حاضر وام 20 میلیون تومانی خرید مسکن در مناطقی از تهران که قیمت هر متر واحد مسکونی 3 میلیون تومان است به میزان حدود 7 متر و در مناطقی که قیمت هر متر 4 میلیون تومان باشد 5 متر و در ارقام بالاتر از مناطق مرکز شهر به بالا 1 تا 2 متر خواهد بود. البته در صورتی که وام برای خود افراد باشد و از صاحب امتیاز دیگری خریداری نشده باشد که در این صورت مبلغی نیز برای انتقال و خرید امتیاز از اصل وام کسر خواهد شد.

به صورت کلی، افزایش چشمگیر قیمت مسکن در سال های اخیر نه تنها باعث افت شدید قدرت خرید وام مسکن شده است، بلکه باعث شده تا متقاضیانی که نقدینگی مناسبی ندارند به صورت کلی قدرت خرید مسکن را از دست بدهند.

از سویی متقاضیانی که همچنان به دنبال استفاده از وام 20 میلیونی خرید مسکن هستند نیز قطعا باید 70 تا 95 درصد منابع مورد نیاز برای خرید واحد مسکونی را از محل های دیگری تامین کنند؛ موضوعی که تا همین چند سال پیش به عنوان یک چالش جدی برای افرادی که صرفا به دنبال یک سرپناه در مناطق ارزانتر شهر می گشتند، مطرح نبود.

/ 0 نظر / 31 بازدید